w2

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه دوشنبه ۲۸ بهمن ماه از سلف غذاخوری، سالن ورزشی و خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دیدن کردند و از نزدیک وضعیت حوزه رفاهی دانشجویان در این بخش‌ها را مورد بررسی قرار داد. در این بازدید که با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه انجام شد، محوطه سازی دو خوابگاه دخترانه کوثر و پسرانه شاهد در مجتمع پردیس این دانشگاه افتتاح شد.

دکتر سیما سادات لاری در قالب چهاردهمین سفر استانی خود عصر دوشنبه ۲۸ بهمن ماه از دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بازدید کرد.

وی در همان ابتدای ورود از غرفه‌های خیریه دانشجویان بازدید و ضمن تقدیر از تلاش خیرانه کانون‌های خیریه دانشجویان در کمک به اقشار ضعیف جامعه به صورت داوطلبانه مبلغی را برای کمک به این غرفه‌های خیریه اختصاص داد.

در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه از سلف دانشجویی دانشگاه در دو بخش خواهران و برادران بازدید کردند و از نزدیک وضعیت غذاخوری دانشجویان و کیفیت غذا را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه این بازدید که با مشایعت دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر فرهاد طارمیان رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت، مریم حسینی رییس اداره کانون‌های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی و مسؤول سفرهای استانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» همراه بود، معاون وزیر در جلسه ارایه گزارش معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت حاضر شد و شرایط فعلی این دانشگاه در این حوزه را مورد بررسی قرار داد.

در این نشست که رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به همراه تعدادی از معاونان این دانشگاه حضور داشتند، دکتر اصغر مکارم رییس دانشگاه گفت: جنوب کرمان منطقه‌ای نسبتا محروم است که امید داریم با سفر شما به منطقه خیر و برکت در آن جاری شود، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در حال حاضر چهار دانشکده دارد که با توجه پذیرش‌های جدید در سال جاری یک هزار و ۲۰۰ دانشجو در ۱۱ رشته در رشته‌های پزشکی و کارشناسی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه هفت شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کشور است که این جمعیت در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جمعیت بالایی در حوزه دانشگاه است، تصریح کرد: جنوب کرمان دارای جمعیتی حدود یک میلیون نفر است که تقریبا سه نقطه محروم کشور در این محدوده قرار دارد و از طرفی همسایه استان‌های محروم کشور نیز محسوب می‌شود. خوشبختانه بعد از انقلاب به ویژه با اجرای طرح تحول سلامت انصافا در حوزه سلامت جنوب کرمان انقلابی رخ داده اما به دلیل عمق محرومیت‌ها با ایده آل‌ها فاصله داریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به اقدامات انجام شده در ایجاد فضاهای فیزیکی مناسب در راستای توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در منطقه، گفت: بیمارستان‌های منوجان، رودبار و قلعه گنج به مراکز درمانی حوزه دانشگاه اضافه شده، بیمارستان‌های جیرفت و کهنوج نیز توسعه یافته و بیمارستان زنان و زایمان آیت الله کاشانی جیرفت هم با بیشترین آمار زایمان در کشور در حال توسعه است.

مکارم با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، خاطرنشان کرد: اقدامات قابل توجهی در زمینه سالن‌های ورزشی، سلف، خوابگاهی و … شاهد بودیم که بخشی از کمبودهای دانشجویان برطرف شده است؛ اکنون در حوزه خوابگاهی دانشگاه ظرفیت ۷۰۰ نفری داریم که نیاز است با توجه به افزایش ظرفیت و متعاقبا افزایش تقاضای خوابگاه این فضا افزایش یابد.

وی با بیان اینکه اکثر تشکل‌های دانشجویی کشور در این دانشگاه فعال هستند، عنوان داشت: تلاش کردیم، فضای دانشگاه بر اساس عشق و علاقه باشد به همین دلیل در مباحث کمیته انضباطی که ممکن است در دانشگاه‌های دیگر مطرح باشد، خیلی ورود پیدا نکردیم و مشکلات را با گروه مشاوره به نحوی حل کرده‌ایم.

این مقام مسؤول با بیان اینکه در حوزه تربیت بدنی بهترین سالن‌های شهرستان متعلق به دانشگاه علوم پزشکی جیرفت است و از نظر فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی هم برنامه‌های خوبی داشته‌ایم، گفت: علی رغم مشکلات اما حوزه فرهنگی و دانشجویی، اولویت دانشگاه است چرا که محصول دانشگاه دانشجویانی هستند که مدیران و سازندگان این کشور به ویژه در حوزه سلامت هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه در راستای رفع کمبود خوابگاه دانشجویی زیرساخت‌های اولیه آماده است که در صورت تخصیص بخشی از آن به خوابگاه دانشجویی مشکلات متقاضیان برطرف می‌شود، عنوان داشت: در پرداخت‌های پرسنلی و پزشکان، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت جزو دانشگاه‌های برتر کشور است که این مهم از بارزترین دستاوردهای مدیریت صحیح در این دانشگاه است.

در ادامه این نشست، مهندس حمید سالاری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در خصوص موفقیت‌های این معاونت در اداره مشاوره و سلامت روان گفت: اداره مشاوره و خانه سلامت روان در همه خوابگاه‌های دانشگاه اتاق‌های مشاوره را راه اندازی کرده و به دانشجویان مشاوره‌های لازم را ارایه می‌دهند به نحوی که در این حوزه موفق بوده و راضی هستیم. در حوزه ورزشی نیز موفق بوده‌ایم و توانسته‌ایم رتبه‌های بسیار خوبی در مسابقات به دست آوریم، سالن ورزشی که در اختیار داریم شرایط خوبی دارد و در حوزه قرآنی نیز موفق شده‌ایم در میان رتبه‌های برتر جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت دیده شویم این در حالی است که در جشنواره سیمرغ نیز دانشگاه علوم پزشکی جیرفت رتبه برتر کشوری داشته است.

در ادامه دکتر نادر پورجمالی معاون توسعه و پشتیبانی منابع دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان این که چون ما نوپا هستیم و انتظارات از ما وجود دارد فرایند توسعه را نه تنها کم نکردیم بلکه در این مدت افزایش نیز داده‌ایم. در سفری که وزیر بهداشت در تیر ماه داشتند حدود ۶۰ پروژه و ۳۰ هزار مترمربع افتتاح داشتیم و امیدواریم تا قبل از عید نوروز و در ماه اسفند وزیر بهداشت در مرتبه دوم به شهر ما سفر کنند و ما حدود ۲۰ هزار مترمربع دیگر پروژه آماده به افتتاح خود را افتتاح کنیم.

وی افزود: ما از پای ننشستیم و در حوزه فرهنگی و دانشجویی علیرغم کمبود بودجه تلاش کرده‌ایم رو به رشد باشیم و از درآمد اختصاصی به حوزه فرهنگی و دانشجویی کمک کنیم. البته از نظر زیربنایی ضعیف هستیم و امیدواریم در سال‌های آتی وضعیت ما بهتر شود. من شرایط دانشجویی و دانشجو بودن را به خوبی درک می‌کنم زیرا ۱۴ سال زندگی دانشجویی را در فضای خوابگاهی گذراندم.

معاون توسعه و پشتیبانی منابع دانشگاه علوم پزشکی جیرفت خاطر نشان کرد: اکنون به جایی رسیده‌ایم که وزیر بهداشت و معاونان ایشان به منطقه جنوب کرمان سفر می‌کنند، صرف نظر از این‌که از این سفر چه نتیجه‌ای حاصل خواهد شد این مهم برای ما نتیجه بزرگی است. این که به عنوان دانشگاه شناخته و دیده می‌شویم برای ما ارزشمند است.

در ادامه دکتر کمالی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان این که باید با معاونت فرهنگی و دانشجویی همکاری و تعامل عمیق‌تری داشته باشیم، گفت: به لطف خدا فضای همدلی در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت وجود دارد و ما نیز با معاونت فرهنگی همدل و همراه هستیم و اگر مشکلی در حوزه آموزشی دانشجویان وجود داشته باشد تلاش می‌کنیم به سرعت برطرف شود.

وی ادامه داد: گاه برای دانشجویان در حوزه آموزشی مشکلاتی اتفاق می‌افتد که لاینحل است اما ما بدون تشکیل شورای آموزشی تلاش کرده‌ایم آن مشکل را برطرف کنیم. من اعتقاد دارم تعامل با همکاران امری بسیار مهم و ضروری است و سود این امر نیز نصیب دانشجویان می‌شود.

فاطمه سیدی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز گفت: ما موفق شده‌ایم موافقت اصولی برای مستقل کردن کمیته تحقیقات دانشجویی گرفته و سایت تحقیقاتی برای دانشجویان راه اندازی کنیم. دانشجویان در حوزه استارت‌آپ‌ها بسیار خوب و موفق ظاهر شده‌اند و در دو سال اخیر یک سال رتبه سوم و سال بعد رتبه دوم استانی را کسب کرده‌اند.

ادامه این نشست به صحبت‌های دکتر سیما سادات لاری اختصاص داشت، وی ضمن ابراز خرسندی و رضایت از حضور در جمع مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، بیان داشت: خیلی خوشحالم که در جمع شما هستیم، بنا بود این سفر به دو دانشگاه دیگر اختصاص داشته باشد که با توجه به دعوت دوستانه‌ای که شما بزرگواران از ما داشتید بنا شد این سفر به دانشگاه علوم پزشکی جیرفت انجام شود.

وی افزود: من ذاتا علاقه خاصی به کرمان دارم زیرا چند سالی از دوران دانشجویی خود را در کرمان بوده‌ام؛ هر فردی از هر خطه‌ای از کشور باشد، علاقه خاصی به شهر و منطقه‌ای دارد که دوران دانشجویی خود را در آن‌جا گذرانده است. درود می‌فرستم به شهدای این منطقه و به مردم صبوری که دلی کویری دارند و این برای ما بسیار ارزشمند است.

معاون وزیر بهداشت گفت: وجود دکتر مکارم در این دانشگاه نعمتی است, فردی پیشکسوت که انقلاب را درک کردند فراز و نشیب‌ها را پشت سر گذاشته و دلی دریایی دارد و به جوان‌ها به دلیل تجربه‌ای که دارد بها می‌دهد. به عقیده من مدیر خوب باید شجاعت در تصمیم گیری‌ داشته باشد و این نعمتی است جیرفت است.

لاری به سفرهای استانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره و تصریح کرد: هدف ما از سفرها این است که بتوانیم نقاط قوت شما را گوشزد کنیم و به شما عزیزان کمک کنیم، تلاش داریم بودجه‌هایی را که به دست می‌آوریم برای شما عزیزان که سربازان خط مقدم هستید، اختصاص دهیم تا به خصوص دانشگاه‌هایی مانند جیرفت که برنامه‌ریزی دارند و با برنامه کار می‌کنند بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و سفر ما موجبات خیر و برکت باشد.

وی گفت: با هر قدمی که ما بر می‌داریم نسلی را می‌سازیم که مدیران آینده کشور هستند و هر قدر به رفاه این نسل کمک کنیم آینده‌ای بهتر برای کشور رقم زده‌ایم به خصوص که این دانشجویان متولیان سلامت خواهند شد.

در ادامه دکتر لاری و هیأت همراه وی علاوه بر بازدید از سالن ورزشی دانشگاه از دو خوابگاه دخترانه کوثر و پسرانه شاهد بازدید کردند.

ربابه دادگر کارشناس تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در حاشیه بازدید دکتر لاری از سالن ورزشی این دانشگاه گفت: این سالن چند منظوره است که در سال ۹۵ افتتاح شده است و اکنون دختران و پسران دانشگاه در رشته‌های فوتبال، فوتسال، والیبال، بدمینتون، کاراته، بدنسازی و … در این سالن تمرین می‌کنند. در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ۱۰ انجمن ورزشی از ورزش‌های المپیاد قهرمانی و ۱۰ انجمن از ورزش‌های المپیاد همگانی فعال هستند.

وی ادامه داد: در المپیاد قهرمانی که در تبریز برگزار شد، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نایب قهرمان رشته کاراته شد و در مجموع دانشجویان موفقی در رشته‌های ورزشی تربیت می‌کند، رشته نوپای پتانک نیز اکنون در دانشگاه فعال هستند.

در ادامه دکتر لاری از پروژه در دست ساخت «خوابگاه متاهلی مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت» دیدن کرد. در حاشیه این بازدید دکتر نادر پورجمالی معاون توسعه و پشتیبانی منابع دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در گفت‌وگو با مفدا، بیان داشت: این پروژه پنج هزار متری است که برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی در نظر گرفته شده و تنها ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی از سالیان قبل داشته است و به دلیل نبود اعتبار همچنان نیمه تمام مانده است. در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه بودجه لازم است که در صورت وجود منابع مالی لازم این مجتمع را با حدود ۵۰ واحد می‌توانیم در مدت یک سال به بهره‌برداری رسانده و در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

در ادامه با حضور دکتر لاری محوطه سازی دو خوابگاه دخترانه کوثر و پسرانه شاهد دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در شش هزار مترمربع و با مبلغی بالغ بر یک میلیارد تومان در مجتمع پردیس این دانشگاه افتتاح شد.

این محوطه سازی که به طور متوسط برای هر خوابگاه بالغ بر سه هزار مترمربع است شامل آلاچیق، فضای سبز و زمین فوتبال است که قابلیت استفاده از دوچرخه را نیز دارا است.