معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از سه خوابگاه دانشجویی دختران و پسران دانشگاه علوم پزشکی گیلان بازدید کرد

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در سیزدهمین سفر استانی خود وارد استان گیلان شد تا از نزدیک به بازدید از امکانات رفاهی، خوابگاهی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بپردازد.

در ابتدای این سفر معاون وزیر بهداشت و هیأت همراه وی از خوابگاه پسرانه «بوستان انقلاب» بازدید کردند. لاری در این بازدید امکانات و شرایط سالن ورزشی، اتاق‌های اسکان، نمازخانه، آشپزخانه و موتورخانه خوابگاه بوستان را مورد بررسی قرار داد و پای درد و دل دانشجویان ساکن این خوابگاه نیز نشست.

وی با حضور در اتاق اسکان دانشجویان میزان رضایت آنها از شرایط فعلی خوابگاه بوستان را جویا شد. در این دیدار که حدود یک ساعت به طول انجامید دانشجویان رشته‌های پرستاری، فوریت‌های پزشکی و پزشکی با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دیدار کردند.

برخی از دانشجویان علاوه بر اعلام رضایت از تغییرات صورت گرفته در فضای خوابگاه بوستان، خواستار افزایش امکانات ورزشی، ارتقای امکانات گرمایشی و سرمایشی و وضعیت اینترنت خوابگاه شدند.

دانشجویان تغییرات صورت گرفته پس از سفر دکتر نمکی وزیر بهداشت را، بسیار عالی ارزیابی کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز میزان بالای رضایت دانشجویان با وجود تغییرات اندک را نشان از فهم و درک بالای دانشجویان دانست و گفت: هر اندازه که شرایط خوابگاهی سخت باشد با این حال باز هم خاطرات دانشجویی در خوابگاه‌ همیشه یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات است.

در ادامه این بازدید مهندس خدابنده‌لو مدیر دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت وضعیت خوابگاه پسرانه بوستان را نسبتا مناسب دانست و گفت: شرایط اتاق‌های خوابگاه از لحاظ تمیزی و تازگی در وضعیت قابل قبولی قرار دارد.

وی در خصوص امنیت خوابگاه‌های دانشجویی مثلا از نظر دسترسی به فضای راه پله اضطراری، گفت: اعضای کارگروه بررسی ایمنی خوابگاه‌های دانشجویی مشخص شده‌اند و در تلاش هستیم تا در اواخر بهمن ماه جلسه این کارگروه برگزار شود تا استانداردهای خوابگاه‌های دانشجویی را مشخص کنیم.

دکتر محمد رستم‌پور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز بیان داشت: کف این خوابگاه به مدت ۲۰ سال موکت بود که بعد از حضور دکتر نمکی کف پوش تمام اتاق‌های خوابگاه پارکت شد و ۳۵ دستگاه یخچال جدید نیز برای خوابگاه خریداری شده است.

یکی از دانشجویان تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پس از سفر وزیر بهداشت را قابل توجه دانست و گفت: نصب پرده، کف پوش، خرید یخچال و تشک برای دانشجویان از امکانات خوبی بوده است که از برکات سفر وزیر بهداشت به این استان و این دانشگاه به شمار می رود.
در ادامه دکتر رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در تاکید بر اهمیت ایمنی خوابگاه‌ها، گفت: باید در این خصوص اولویت بندی کرده و مواردی را که در اولویت قرار دارند مورد توجه قرار دهیم، من اعتقاد دارم با همه محدودیت‌هایی که در منابع مالی داریم اما می‌توانیم کارهای مثبتی در خصوص افزایش ایمنی خوابگاه‌ها انجام دهیم و دانشگاه گیلان نیز در این زمینه در این مدت موفق عمل کرده است.

وی نگهداری امکانات و تجهیزات را امری مهم دانست و گفت: در کنار تجهیز و ارایه امکانات در هر حوزهای باید نگهداری مناسب از تجهیزات را نیز در دستور کار قرار داد تا همین سرمایه اندک را از دست ندهیم.

در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، تجهیز سالن ورزشی خوابگاه پسرانه بوستان را امری مهم و دارای اولویت دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا تجهیزات لازم را برای سالن ورزشی خوابگاه بوستان فراهم کنیم بر این اساس به محض رسیدن اعتبارات در حوزه ورزشی باید سرمایه‌گذاری شود.

سیده فاطمه سجادی رییس اداره خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت‌وگو با مفدا در خصوص گنجایش خوابگاه پسرانه بوستان انقلاب، گفت: خوابگاه پسرانه بوستان انقلاب خوابگاهی ملکی است که ۳۰۰ دانشجو را در مساحت سه هزار و ۷۵۰ متر مربع در دل خود جای داده است، دانشگاه علوم پزشکی گیلان هزار و ۲۲۱ دانشجو را در خوابگاه‌های خود اسکان داده است که از این تعداد هزار و ۴۰ نفر در خوابگاه‌های ملکی و ۱۸۱ نفر دانشجو در خوابگاه‌های مشارکتی حضور دارند.

وی ادامه داد: این دانشگاه شش خوابگاه دارد که از این تعداد سه خوابگاه متعلق به دانشجویان دختر، دو خوابگاه متعلق به دانشجویان پسر و یک خوابگاه متعلق به دانشجویان متاهل است، دو خوابگاه دخترانه فاطمیه و پسرانه جابر راد که متعلق به دانشجویان پیراپزشکی است در شرق گیلان واقع شده است. خوابگاه متاهلی دانشگاه نیز ظرفیت ۱۰ زوج دانشجو را دارد که در حال حاضر پنج زوج در این خوابگاه اسکان داده شده‌اند.

سجادی مشکل عمده تمامی خوابگاه‌های ملکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را لوله کشی‌فرسوده آن دانست و گفت: در این خصوص نیاز به لوله کشی اساسی و کامل وجود دارد.

در ادامه این بازدید دکتر عبدالله عموزاد؛ سرپرست مدیریت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت‌وگو با مفدا، در خصوص بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از این دانشگاه ضمن ابراز خرسندی از سفر دکتر لاری به این دانشگاه، بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا پایان نیم سال اول ۹۹-۹۸حدود پنج هزار و ۸۱۳ دانشجو دارد که ۲۱ درصد از این تعداد از اسکان و خوابگاه برخوردار هستند.

وی ادامه داد: حضور مسؤولانی چون دکتر لاری در جمع دانشجویان می‌تواند برای دانشجویان و مجموعه سیستم دانشگاه تاثیر مثبت بسیاری داشته باشد و در فرآیند آموزشی نیز تاثیر گذار خواهد بود، اگر دانشجویان که سرمایه‌های کشور به شمار می‌روند مورد توجه قرار بگیرند و در مسائل رفاهی مشکلات خود را حل شده ببینند در امر آموزش و پژوهش نهایت تلاش خود را خواهند کرد و برای کشور افتخار افرینی خواهند کرد.

معاون وزیر بهداشت در بازدید خود از خوابگاه پسرانه بوستان انقلاب از اتاق اسکان دانشجویان لبنانی و سوری نیز دیدن کرد.

علی الهمه دانشجوی پزشکی ورودی مهر ۹۳ از کشور سوریه از حضور معاون وزیر بهداشت در اتاق خود ابراز خرسندی کرد و خواستار رفع مشکل اینترنت اتاق‌های خوابگاه دانشجویی بوستان شد.
احمد الموسوی دانشجوی رشته دندانپزشکی ورودی بهمن ۹۶ از کشور لبنان و علی عامر دانشجوی رشته پزشکی ورودی بهمن ۹۷ از کشور لبنان نیز مشکلات خوابگاهی خود را با معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در میان گذاشتند.

در ادامه لاری و هیأت همراه از دو خوابگاه دخترانه «کوثر و سعدی» نیز بازدید کردند.

در پایان این بازدیدها که حدود چهار ساعت به طول انجامید به گفت‌وگو با دکتر سیماسادات لاری پرداختیم تا نظر معاون وزیر بهداشت را در خصوص وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جویا شویم.

وی در ابتدا با بیان این‌که امروز ۱۵ بهمن ماه است و ما میهمان دانشجویان عزیر خود در دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستیم، گفت: در بازدیدهای انجام شده از خوابگاه‌های دخترانه کوثر و سعدی و خوابگاه پسرانه بوستان انقلاب متوجه شدیم خوابگاه‌های دخترانه به نسبت خوابگاه‌های پسرانه وضعیت بهتری دارند اما تمامی خوابگاه‌ها مشکلات خود را دارا هستند.

لاری اضافه کرد: تلاش نسبتا زیادی شده است تا برخی موانع در این خوابگاه‌ها برداشته شود اما هنوز مشکلاتی مانند تعداد محدود کمدهای خوابگاهی، نامناسب بودن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خوابگاه‌ها، نامطلوب بودن امکانات ورزشی دانشجویان و عدم تجهیز مناسب سالن‌های ورزشی دانشجویان وجود دارد.
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر ایجاد فضای باز مناسب زیر آسمان برای حضور دختران خوابگاهی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: این برای ما دارای اهمیت است که دانشجویان دخترمان در شرایط مناسب بتوانند در محیط باز خوابگاه خود حضور پیدا کنند، در خوابگاه دخترانه کوثر فضای باز و مناسبی برای حضور آزادانه و در شرایط مناسب برای دانشجویان دختر وجود دارد، اما این فضا متاسفانه در خوابگاه دخترانه سعدی در حالی وجود ندارد که پنجره‌های این خوابگاه نیز به شکلی نامناسب حفاظ بندی شده که کمترین نور و هوای آزاد را به اتاق دانشجویان وارد می‌کند که باید در این خصوص رسیدگی‌های لازم صورت بگیرد.

این مقام مسؤول تصریح کرد: البته فضای باز و حیاط کوچکی در این خوابگاه وجود دارد که باید طراحی‌های لازم برای حضور دانشجویان دختر در این فضا جهت استفاده از هوای آزاد در زیر آسمان صورت بگیرد، کتاب‌های کتابخانه‌ها نیز بسیار قدیمی است که باید کمک شود لیستی از کتاب‌های مناسب برای هر سلیقه‌ای از جمله رمان‌های مناسب تهیه شود تا دانشجویان در اوقات فراغت از آن استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد: یخچال‌ها و ماشین لباسشویی‌ها نیازمند تجهیز بهتر هستند، خداراشکر در این دانشگاه سرانه خوابگاهی خوب است و فضای سوئیتی خوابگاه برای دانشجویان مناسب است اما تجهیزاتی مانند کمد، یخچال، لباسشویی، فرش و مشکلات زیرساختی را باید با تلاش برطرف کنیم. خیلی امیدواریم که بتوانیم همه نیاز دانشجویان عزیزمان را بهتر از آن‌چه که در حد تصور است برطرف کنیم تا در شان این دانشجویان باشد اما مشکلات نیز بسیار است.
لاری بیان داشت: ما تلاش می‌کنیم بودجه مورد نیاز را در اختیار مسؤولان دانشگاه قرار داده و این بزرگواران با سلیقه و بر اساس اولویت بندی به رفع این مشکلات بپردازند، در ادامه در جلسه هیأت رییسه دانشگاه، لیست مشکلات را ارایه می‌دهیم و در ادامه پس از سه ماه تغییرات صورت گرفته در مسیر مشکلات عنوان شده را ارزیابی می‌کنیم. ما نهایت تلاش خود را انجام می‌دهیم تا با تزریق منابع مالی، مسؤولان دغدغه‌مند دانشگاه بتوانند به دانشجویان کمک بیشتری کنند.

در این سفر دو روزه «دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر محمد مهدی بحرالعلوم رییس مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر صمد زاده مشاور رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی و مسؤول سفرهای استانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت»، دکتر لاری را همراهی می‌کنند.

گفتنی است، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت طی ماه‌های گذشته، در قالب سفرهای استانی، از دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، تبریز، بابل، زنجان، البرز، قم، اراک، سمنان، ارومیه، خوی، گلستان، ایلام و…. بازدید کرده است.

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *