در نشست خبری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مطرح شد؛ جشنواره‌ها تاثیر زیادی در ایجاد نشاط دانشجویی دارند/ کار فرهنگی و هنری تاب‌آوری جوانان را افزایش می‌دهد.

در نشست خبری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر سیما سادات لاری با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره‌های دانشجویی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم اگر بتوانیم بودجه ستادی را تقویت کنیم، در برگزاری جشنواره های خود که تاثیر زیادی در ایجاد نشاط دانشجویی به مدت یک سال در دانشگاه‌ها دارد، موفق‌تر خواهیم بود. وی همچنین اظهار داشت: در شرایطی که اکثرا ناامیدی به جامعه و دانشگاه تزریق می‌شود، کار فرهنگی و هنری امید را به جامعه پمپاژ می‌کند و تاب‌آوری ملت و جوانان را افزایش می‌دهد. بر این اساس برگزاری جشنواره‌ها در سطح وزارت را با جدیت و شدیدا دنبال می‌کنیم.

به گزارش مفدا، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دوشنبه ۲۱ بهمن‌ماه در نشست خبری ویژه چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی ضمن تقدیر از نقش اصحاب رسانه در بازتاب فعالیت‌هایی که در این معاونت در حال انجام است گفت: نمود این فعالیت‌ها از خود فعالیت‌ها مهم‌تر است که اگر شما عزیزان در میدان نبودید این مهم حاصل نمی‌شد. ایام دهه فجر و چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی را گرامی می‌داریم و یادی می‌کنیم از شهدای حادثه سقوط هواپیما و شهدای حادثه کرمان و درود می‌فرستیم به روح شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم که امنیت و استقلال کشور را مدیون خون این شهدای عزیز هستیم.

لاری با بیان این که علیرغم جوی که در کشور به دلیل مشکلات اقتصادی وجود دارد، حال ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی خوب است گفت: این موفقیت حاصل تیم خوب و نگاه ویژه وزیر بهداشت به حوزه فرهنگی است. مساعدت همه دوستان، لطف خدا و همتی که همه مسؤولان و معاونان فرهنگی در دانشگاه‌ها دارند موجب شد از جایی که فکر نمی‌کردیم منابع مالی بسیار خوبی را به دست آوردیم و همان منابع مالی موجب ایجاد شور و شوق در فضای دانشجویی شده است و خداراشکر در مجموع وضعیت خوبی را داریم.

معاون وزیر بهداشت با بیان این که در بحث رفاهی و خوابگاهی بودجه‌هایی برای ساخت وجود ندارد، گفت: ما تعدادی پروژه در دست ساخت داریم که به کمک رییس صندوق رفاه وزارت بهداشت، مدیرکل دانشجویی، معاونت توسعه و دیگر دوستان قراردادی با دو بانک ملت و رفاه جهت حمایت از ساخت و تکمیل این خوابگاه‌های دانشجویی بسته شده است؛ که بر این اساس بنا شد بانک رفاه مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان و بانک ملت مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان با دو سال تنفس و سود یک تا ۱۸ درصد با مشارکت صندوق رفاه را در اختیار دانشگاه‌ها جهت ساخت خوابگاه قرار دهند. این مسیر مشکل تکمیل خوابگاه‌های استاندارد نیمه‌کار دانشگاه‌های علوم پزشکی را برطرف کرده و حتی بحث خرید را برای آن دسته از دانشگاه‌ها و دانشکده‌هایی که مشکل ساخت دارند نیز گنجانده‌ایم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به مشکلات حوزه تغذیه اشاره و خاطر نشان کرد: در چند ماه گذشته موفق شدیم ۱۵۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌ها در بحث تغذیه کمک کنیم که امنجر به کاهش بدهی‌های دانشگاه‌ها در بحث تغذیه شده و همچنین کیفیت غذا را در دانشگاه‌ها را بالاتر برده است. بحث صنعتی کردن سلف سرویس‌ها را نیز به شدت دنبال می‌کنیم و باید با افتخار بیان کنیم که ما در وزارت بهداشت دانشگاهی نداریم که سلفش کاملا سنتی باشد و تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد پخت غذا را صنعتی کرده‌اند.

رشد چشمگیر مشارکت دانشجویان دختر و پسر در فعالیت‌های ورزشی

وی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ورزش و تحرک بدنی دانشجویان اشاره کرد و گفت: در بحث ورزشی نیز رشد چشمگیری داشته‌ایم که شاهد این مدعا برگزاری المپیاد همگانی دختران و پسران در اسفندماه جاری است و در حالی مسابقات فوتسال پسران را در دست برگزاری داریم که رشد ۵۰ درصدی مشارکت تیم‌ها در این مسابقات را شاهد هستیم به نحوی که تعداد تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات از ۴۳ تیم به ۶۱ تیم رسیده است.

این مقام مسؤول بیان داشت: این موفقیت در حالی است که در شرایط حال کشور بسیاری از مجموعه‌ها در حوزه ورزشی به صورت انقباضی وارد شده‌اند اما ما فضای ورزش را در دانشگاه‌های خود تقویت کرده و شادی را به دانشجویان تزریق می‌کنیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به بازدید مستمر خود از وضعیت فرهنگی، ورزشی و رفاهی دانشجویان علوم پزشکی کشور، گفت: بنده از تیرماه سال جاری که مسؤولیت معاونت فرهنگی و دانشجویی را پذیرفته‌ام، از ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی با تیم خود بازدید کرده‌ایم. در این بازدیدها معمولا دو الی سه ساعت با فعالان دانشجویی دانشگاه دیدار داریم در ادامه از خوابگاه‌ها، سلف سرویس و فضای ورزشی دانشگاه دیدن کرده و در نهایت مشکلات را جمع بندی و با هیأت رییسه دانشگاه مشکلات را درمیان می‌گذاریم و برای رفع آن به جمع‌بندی می‌رسیم. بعد از گذشت دو الی سه هفته، گزارشی مفصل از مشاهدات خود در سفر را برای دانشگاه مربوطه می‌فرستیم و سه ماه بعد برای رصد اهدافی که مشخص شده است اقدام می‌کنیم و تخصیص‌هایی در هر سفر با توجه به شرایط هر دانشگاه داده می‌شود.

لاری در خصوص اعطای وام‌های دانشجویی، گفت تغییراتی در حوزه وام ها نداشتیم. ۱۲۰ میلیارد تومان مبلغ کل وام هایی بوده است که به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید تاکنون پرداخت شده است. در بحث بودجه تلاش بسیاری کردیم کل رقم تغذیه‌ای که به دانشگاه های علوم پزشکی تعلق می گرفته و ۴۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ بوده است را افزایش دهیم که با تزریق ۱۵۰ میلیارد تومان، یک سوم این رقم باری دیگر به دانشگاه‌ها تزریق شد. در صحبت‌های انجام شده با کمیسیون برنامه بودجه مجلس، موفق شدیم رشد اعتبارات ۷۵.۲ درصدی در بحث تغذیه دانشجویی داشته باشیم در حالی که کل بودجه وزارت بهداشت در سال آینده رشد ۱۵ درصدی داشته است.

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که در بودجه ستادی نیز رشد خوبی داشته‌ایم، خاطر نشان کرد: ما اعتقاد داریم اگر بتوانیم بودجه ستادی را تقویت کنیم، در برگزاری جشنواره های خود که تاثیر زیادی در ایجاد نشاط دانشجویی به مدت یک سال در دانشگاه‌ها دارد، موفق‌تر خواهیم بود. در این مسیر با کمک دکتر نمکی و دیگر عزیزان و همراهی کمیسیون تلفیق این پذیرفته شد و رشد خوبی در بودجه ستادی داشتیم. در تبصره ۹ بند «د» بودجه اشاره‌ای به بحث فضاهای آموزشی ورزشی برای وزارت علوم و آموزش و پرورش شده است که وزارت بهداشت در این خصوص دیده نشده بود که این را نیز گنجاندیم و این پول به عنوان مبلغ غذا هم به وزارت علوم و هم به وزارت بهداشت داده شد که جمعا ۴۰۰ میلیارد تومان بود. این مبلغ اکنون در داخل بودجه قرار گرفته است و سال دیگر نیز به ما داده خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: ما تلاش کردیم ردیف بودجه فرهنگی را از ذیل آموزش بیرون آورده و مستقل کنیم که متإسفانه موفق نشدیم اما در تلاشیم کاهش اعتبارات فرهنگی در دانشگاه‌ها را ممنوع کنیم. در اجلاس روسای دانشگاه‌ها این قول را از وزیر محترم بهداشت گرفتیم که به شکل دستورالعمل این موضوع به دانشگاه ها ابلاغ شود که کاهش اعتبارات فرهنگی را نداشته باشیم.

بخش ویژه «سرزمین مادری» به جشنواره «تیتر ۱۲» اضافه شده است

این مقام مسؤول در بخش دیگری از سخنان خود گریزی به فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور زد، و گفت: در زمینه فرهنگی ۱۰ نشست منطقه‌ای نشریات دانشجویی برگزار شده است و برخی کانون‌های فرهنگی ما مطالبه ایجاد مجمع تخصصی را داشتند که با رایزنی‌های انجام شده مجوز ایجاد پنج مجمع تخصصی کانون‌های جهادی، ادبی، هلال احمر، اخلاق حرفه‌ای و کانون‌های مذهبی» گرفته شد و مدیر فرهنگی ما در بوشهر در حال برگزاری انتخابات مجمع هلال احمر هستند که این موارد نیز دستاوردهای بزرگی است.

وی افزود: روز قبل اولین جلسه جهت سیاست‌گذاری جشنواره تیتر ۱۲ را داشتیم و بخش ویژه «سرزمین مادری» به این جشنواره اضافه شده است تا دانشجویان ایرانی خارج از کشور هم بتوانند نشریات الکترونیک و چاپی خود را در جشنواره تیتر ۱۲ مشارکت دهند. در جشنواره تیتر ۱۱ نارضایتی از سوی دانشجویان در خصوص فقدان رتبه بندی و کارنامه هر نشریه بود که در جشنواره تیتر ۱۲ این مهم علیرغم هزینه بر بودن اعمال کردیم و به شکلی برنامه‌ریزی شده تا کمترین بی‌عدالتی در جشنواره تیتر ۱۲ صورت بگیرد و مرحله‌ای برای اعتراض فعالان نشریات دانشجویی گذاشتیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به پایگاه خبری مفدا اشاره کرد و افزود: من در این خصوص تشکر ویژه دارم از آقای معماری مدیر روابط عمومی فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که موفق شدند در تمامی دانشگاه‌ها روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی را با عنوان مفدا شکل و سامان دهند، می‌کنم. مشخصا ما در دانشگاه های علوم پزشکی افراد رسانه‌ای آنچنان نداریم اما مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی با پیگیری و کنکاش موفق شده‌اند افراد دارای صلاحیت را جذب کنند. در دانشگاه‌های علوم پزشکی این موفقیت چشمگیری است و ما نیز تلاش خواهیم کرد تا آنجا که منابع ما اجازه دهند، عزیزان علاقمند در حوزه رسانه مفدا را تقویت کنیم. انتقادهایی البته به این رسانه است که به دلیل حرکت داشتن آن است زیرا اگر رسانه ساکن باشد، انتقای به او وارد نمی‌شود.

کار فرهنگی و هنری تاب‌آوری ملت و جوانان را افزایش می‌دهد

در ادامه معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که به چرایی و ضرورت برگزاری جشنواره‌های فرهنگی در شرایط موجود کشور، سؤال کرد، گفت: در شرایط کنونی کشور که خانواده‌ها با مشکلات زیادی ناشی از تورم و تحریم‌های ظالمانه اخیر مواجه هستند، ما باید در کنار تلاش سیاسی، اقتصادی و علمی که برای برون رفت از مشکلات انجام می‌شود، باید برنامه‌ریزی فرهنگی داشته باشیم و در شرایطی که اکثرا ناامیدی به جامعه و دانشگاه تزریق می‌شود، کار فرهنگی و هنری امید را به جامعه پمپاژ می‌کند و تاب‌آوری ملت و جوانان را افزایش می‌دهد. بر این اساس برگزاری جشنواره‌ها در سطح وزارت را با جدیت و شدیدا دنبال می‌کنیم و به دنبال این هستیم این برگزاری همه بعدی و غنی شود. هزینه‌ای که برای یک جشنواره فرهنگی نظیر سیمرغ می‌شود، به نسبت دستاوردهای آن بسیار ناچیز است، در عین حال امسال ما به نسبت سال‌های گذشته در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌ایم.

لاری افزود: در مدت شش روز برگزاری سیمرغ ۸۰ هزار اثر در این جشنواره مورد رقابت قرار گرفت و و در مرحله نهایی آن بیش از ۱۹هزار دانشجوی علوم پزشکی کشور مشارکت داشتند. بنده در زمانی که معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان بودم از نزدیک اثرات برگزاری این جشنواره که دامنه آن در دانشگاه‌ها شور و نشاط زیادی را ایجاد می‌کند را شاهد بوده‌ام. در اوج شلوغی‌های مربوط به موضوع بنزین، هزار و ۶۰۰ دانشجو در فضایی پرنشاط امید بخشدر جشنواره سیمرغ در حال فعالیت و رقابت بودند.

این مقام مسوول بیان داشت: در خصوص جشنواره رسانه و نشریات دانشجویی که به جشنواره تیتر معروف است، تیتر ۱۱ را وزارت علوم برگزار کرد و برگزاری جشنواره تیتر ۱۲ به وزارت بهداشت سپرده شده است. در شورای سیاست‌گذاری این جشنواره بنا بوده است میزان جوایز کاهش پیدا کند که همان جا تصویب شده و بر اساس همان مصوبه درصدی جوایز از تیتر ۱۰ کاهش داشته است و تاخیر در پرداخت به دلیل مراحل امور اداری بوده است و از این بابت پوزش می‌طلبیم و در جشنواره تیتر ۱۲ که ما متولی برگزاری آن هستیم تلاش خواهیم کرد مشکلات جشنواره تیتر۱۱ برطرف شود.

مدیرکل دانشجویی: افزایش ۴۰ درصدی درخواست برای غذای دانشجویی

در ادامه این نشست مهندس خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که انتهای سال در اواخر بهمن و اسفند ماه جاری برنامه‌ریزی‌های که انجام شده تا مسابقات متعدد ورزشی را برای دانشجویان داشته باشیم ، از جمله مسابقات فوتسال جام فجر که امسال تحت عنوان بزرگداشت سردار شهید سلیمانی با حضور ۶۱ تیم در استان مازندران را برگزار خواهد شد. در این دوره مسابقات رشد مشارکت ۵۰ درصدی دانشجویان را داشته‌ایم. در ادامه المپیاد ورزش‌های همگانی در دو بخش دختران و پسران را به صورت جداگانه خواهیم داشت و مسابقات انتخابی المپیاد سال آینده در رشته فوتبال و بسکتبال را در بوشهر خواهیم داشت.

وی در خصوص تعداد خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: تاکید ما حرکت از سمت خوابگاه‌های خودگردان به سمت خوابگاه‌های مشارکتی و حرکت خوابگاه‌های مشارکتی به سمت خوابگاه‌های ملکی است. قطعا خدماتی که ما می‌توانیم به دانشجویان در حوزه خوابگاه‌های ملکی و مشارکتی بدهیم منسب‌تر از خوابگاه‌های خودگردان است. در حال حاضر ما ۳۸ خوابگاه مشارکتی، ۷۴ خوابگاه خودگردان، ۳۰۴ ملکی، ۱۲ وقفی، ۴۶ خوابگاه استیجاری( که خوابگاه استیجاری را دانشگاه اجاره کرده اما به عنوان خوابگاه ملکی به دانشجو واگذار می‌شود)، ۲۵ خوابگاه متاهلی که در مجموع ۴۹۹ خوابگاه دانشجویی در کل کشور داریم که ۸۱ هزار دانشجوی رشته های علوم پزشکی را اسکان داده‌اند.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص میزان پاسخ دانشگاه‌های علوم پزشکی به درخواست خوابگاه دانشجویان، گفت: دانشجویان دختر اولویت ما در واگذاری خوابگاه هستند و در سال جاری همه دختران دانشجو متقاضی خوابگاه را اسکان داده‌ایم، البته اولیت بعدی دانشجویان پسر هستند و به اکثر پسران دانشجو متقاضی خوابگاه دانشجویی، خوابگاه تعلق گرفته و تعداد کمی از دانشگاه‌ها هستند که نتوانسته باشد به پسران متقاضی خوابگاه بدهد. البته ذکر این نکته نیز مهم است که با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور درخواست استفاده از خوابگاهی دانشجوی زیاد شده است به نحوی که نسبت به سال قبل ۲۱ درصد افزایش متقاضیان استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی را داشته‌ایم و حدود ۴۰ درصد درخواست استفاده از غذای دانشجویی نسبت به سال تحصیلی قبلی افزایش پیدا کرده است.

وی در خصوص خوابگاه‌های فرسوده نیز خاطر نشان کرد: دستورالعملی را در دست اقدام برای ایمنی‌سنجی خوابگاه‌ها برای سال آینده خواهیم داشت تا کارشناسانی از بیرون و سازمان‌های ذی ربط می‌آیند و رتبه بندی خوابگاه‌ها از نظر ایمنی را انجام خواهند داد.

در پایان خدابنده لو در مورد بودجه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: این که می‌گوییم با تحولات بودجه‌ای که اتفاق افتاده وضعیت معاونت فرهنگی و دانشجویی خوب است به این معنی نیست که کمبود بودجه نداریم، بلکه با مبالغی که در چند ما گذشته تزریق شده است و در صحبت های معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به آن به جزء اشاره شد، بخشی از کمبود منابع حوزه تغذیه ترمیم اما این نکته را فراموش نکنیم که ما سالانه ۵۷ میلیون پرس غذا به دانشجویان می دهیم که ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد اگر سرانه دانشجویی ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تامین شود بازهم ۱۶۰ میلیارد تومان کسری تنها در حوزه غذا داریم وقتی مبالغی مانند ۱۵۰ میلیارد تومان به دانشگاه ها تزریق می‌شود راه تنفسی برای دانشگاه ها در دیگر حوزه های فرهنگی باز می شود.

سخنران بعدی این نشست خبری دکتر سیدعابدین حسینی مشاور اجرایی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود. او با بیان این ‌که امسال تلاش مضاعفی کردیم تا کمبود شدید منابع مالی را با استفاده از ظرفیت‌های استفاده نشده ترمیم کنیم، گفت: افزایش اعتبارات مربوط به تغذیه، افزایش اعتبارات ستادی و همچنین جذب منابع مالی از مسیرهای مختلف نظیر ردیف بودجه دانشجویان استنکافی، از جمله اقدامات تحولی ما در حوزه منابع مالی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بوده است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی: در شیوه‌نامه انضباطی جدید در مورد «فضای مجازی» هیچ تغییری رخ نداده است

در ادامه نشست دکتر وحید صرامی؛ دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص شیوه نامه انضباطی جدید، گفت: پس از اعتراضات انجام شده به تغییرات شیوه‌نامه جدید انضباطی داشجویان، وزارتین بهداشت و علوم جلساتی مختلفی برگزار کرده‌اند و از معترضان خواسته ایم ایرادات وارده را به صورت مکتوب ارائه کنند. در ضمن به صورت مستمر بازخوردهای مختلفی از دانشگاه‌های علوم پزشکی می گیریم.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که به تغییر موضوعات مربوط به تخلفات فضای مجازی اشاره داشت، گفت: در شیوه‌نامه اجرایی جدید بر خلاف موضوعات ادعا شده از سوی برخی از افراد در رسانه‌ها، در مورد «فضای مجازی» نسبت به مصوبه سال ۸۸ هیچ تغییری رخ نداده است و تنها دسته‌بندی تخلفات فضای مجازی که در شیوه نامه قبلی مصوت سال ۱۳۸۸ در دسته تخلفات اخلاق بوده است، به تخلفات عمومی انتقال پیدا کرده است تا سابقه اخلاقی برای دانشجویان به دنبال نداشته باشد. در مورد وزارت بهداشت نیز ابلاغیه‌ای قبل از این شیوه‌نامه به دانشگاه ها داشتیم که در مورد تخلفات فضای مجازی مانند تخلفات رایانه‌ای رفتار کنند و فراتر از این نیست و مطلبی نبوده که از شیوه نامه سال ۸۸ کم و یا زیاد شده باشد./

اشتراک

نظرات را بخوانید

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *