بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی و رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از مرکز سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰»

دکتر سیماسادات لاری « سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» صبح چهارشنبه از مرکز سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» تهران دیدن کرد و از نزدیک در جریان روند فعالیت‌های این سامانه در زمینه مشاوره به مردم قرار گرفت.

به گزارش مفدا، دکتر سیما سادات لاری« سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت» چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه به همراه مهندس بهروز رحیمی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان این وزارتخانه و همچنین دکتر بهزاد تدین،  معاون تسهیلات این صندوق از  بخش‌های مختلف مرکز سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» دیدن کرد و از نزدیک نظاره‌گر فعالیت‌های کاربران این سامانه در ارائه مشاوره به مردم بود. در این بازدید دکتر محمدعلی امام‌هادی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معاون وزیر بهداشت را مشایعت و همراهی کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین در ادامه این بازدید از بخش‌های مختلف مرکز دیتا سنتر  سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» دیدن کرد و در حین بازدید، سید محمد پورحسینی مدیر مرکز سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰» توضیحاتی در خصوص بخش‌های فنی مرکز دیتا سنتر این سامانه، به معاون وزیر بهداشت ارائه داد.

سید محمد پورحسینی، مدیر مرکز  سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» در جریان این بازدید ابتدا گزارشی از شروع فعالیت‌های این سامانه در حضور  معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ارائه و آماری از فعالیت‌های این سامانه در بازه زمانی  ۵ اسفند ماه ۹۸ تا ۱۸ شهریور ماه ارائه داد.

فعالیت سامانه ۴۰۳۰ شبانه روزی و رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای مردم ندارد

وی خاطرنشان کرد: در بازه زمانی ۵ اسفند ماه ۹۸ تا ۱۸ شهریور امسال، با مرکز پاسخگویی« ۴۰۳۰» ۲۱ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۲۱ تماس گرفته شده است که از این تعداد، کاربران مرکز، به ۱۸ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۷۷ تماس پاسخ دادند. ضمن اینکه کل مدت زمان پاسخگویی کاربران این مرکز با مردم در مجموع بر اساس آمار در این بازه زمانی،۵۷۲ هزار و ۴۵۹ ساعت بوده است.

مدیر مرکز سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» با اشاره به بازدید  معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیات همراه از این مرکز گفت: خوشحال هستیم که امروز دکتر لاری از این سامانه بازدید به عمل آوردند. خوشبختانه این سامانه بلافاصله بعد از شیوع بیماری کرونا، با همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت بهداشت ایجاد و به سرعت ساماندهی شد و خطوط مخابراتی کافی برای فعالیت، در اختیار این مرکز قرار گرفت؛ ما تا ۳۰ هزار تماس همزمان مردم  را می‌توانیم در این سامانه مدیریت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این سامانه به صورت شبانه‌روزی فعال و آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای به مردم به صورت رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای مردم ندارد. علاوه بر سؤالات عمومی که توسط کاربران به مردم ارائه می‌شود، یک‌سری خطوط تخصصی نیز در این سامانه فعال است و با موضوع‌های، «تغذیه در کرونا» ، «سالمندی در کرونا» ، «مادران باردار در کرونا» و موضوع « بهداشت روان در کرونا» به مردم ارائه مشاوره می‌دهد. اقدام مهمی که در قالب این سامانه به مردم ارائه می‌دهیم، مشاوره و هدایت مردم در صورت وجود علائم بیماری کرونا، به مراکز ۱۶ ساعته است. مردم در طول شبانه روز با این مرکز تماس می‌گیرند و با مشاوران ما در ارتباط هستند و دغدعه‌ها و سؤالات‌شان را  مطرح می‌کنند و کاربران ما در این مرکز، با جدیت، پاسخگوی سؤوالات مردم هستند.

پورحسینی با اشاره به اینکه سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰» توانسته است بار مراجعه مردم به بیمارستانها و مراکز درمانی را به طور چشمگیری کاهش دهد، اظهار کرد: طبیعتا وقتی مردم از طریق این سامانه، پاسخ سؤوالات و مشاوره‌های خود را دریافت کردند و نگرانی و استرس آنها تا حدودی کم شد، قطعا مراجعه آنها به بیمارستان‌ها که در این ایام، مخاطرات زیادی به همراه دارد، کاهش می‌یابد.

طبیعتا وقتی مردم از طریق این سامانه، پاسخ سؤوالات و مشاوره‌های خود را دریافت کردند و نگرانی و استرس آنها تا حدودی کم شد، قطعا مراجعه آنها به بیمارستان که در این ایام، مخاطرات زیادی به همراه دارد، کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که بیماری کرونا از کشور ریشه‌کن نشود به صورت ۲۴ ساعته در راستای مبارزه با این ویروس ادامه فعالیت خواهیم داشت، اظهار داشت: امیدواریم مردم با توجه به اینکه سامانه مشابهی نداشتیم که در این حجم اطلاع‌رسانی کند و به سؤوالات مردم پاسخ دهد از این سامانه استفاده کنند، به گفته مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای اول فعالیت سامانه ۴۰۳۰ توانسته حجم مراجعات مردم به بیمارستان‌ها را کاهش دهد.

مدیر مرکز سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» با اشاره به اینکه با همکاری معاونت بهداشت وزارت بهداشت، مراکز ۱۶ ساعته راه‌اندازی کرده‌ایم که در صورت لزوم افراد به پزشکان مراجعه کنند، یادآور شد: پزشکان ما در این مراکز بر اساس پروتکل‌های تعیین شده، به مردم خدمات ویژه کووید ۱۹ ارائه می‌دهند و در صورت تشخیص پزشک، این افراد به مراکز درمانی و در نهایت در صورت بدحال بودن بیمار، به بیمارستان‌ها ارجاع داده می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰ » توانسته در سطح‌بندی و ارجاع مردم به بیمارستانها،  خدمات مؤثری ارائه دهد. امیدوارم بتوانیم تا هر وقت که لازم باشد، در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خدمات لازم را در ارتباط با بیماری کووید ۱۹ به مردم ارائه دهیم.

بخشی از فعالیت‌های مشاوره‌ای به مردم در سامانه ۴۰۳۰ از طریق اپلیکیشن صورت می‌گیرد

پورحسینی گفت: سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰ » به گونه‌ای طراحی شده است که بخشی از فعالیت‌های مشاوره‌ای به مردم از طریق تلفن و بخش دیگر از طریق اپلیکیشن، قابل دریافت است. در حقیقت تعدادی از کاربران ما با استقرار در مرکز سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰» از طریق تلفنی، پاسخگوی سؤالات مردم هستند و بخشی از همکاران ما با استقرار در محل کار یا منزل، از طریق اپلیکشین و دسترسی به سامانه، پاسخگوی سؤالات مردم در زمینه بیماری کرونا هستند. به هرحال با توجه به شرایط فاصله گذاری اجتماعی و موضوع پروتکل‌های بهداشتی، ما تنها می‌توانیم بخشی از کاربران خود را در این مرکز مستقر کنیم و بخش اعظمی از کاربران ما از طریق اپلیکیشن طراحی شده و اتصال با سامانه، پاسخگوی سؤالات متعدد مردم هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه برخی از مردم تلفن هوشمند دارند، از این رو  اپلیکیشنی به نام« ۴۰۳۰ » طراحی و راه‌اندازی شد که مردم بتوانند از طریق این نرم افزار، ارتباط دو سویه با مشاوران ما در مرکز« ۴۰۳۰» داشته باشند و از طریق این اپلیکیشن، آموزش‌های لازم در خصوص پیشگیری از بیماری کرونا و هرگونه سؤالات متعدد خود را دریافت کنند. همچنین علاوه بر این نرم افزار، مردم می‌توانند سؤالات خود را از طریق سایت ۴۰۳۰ دریافت کنند.

مدیر مرکز سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰» خاطرنشان کرد: هدف ما در این مرکز این است که بتوانیم خدمات گسترده‌ای به مردم ارائه دهیم و طبیعتا تنها در بستر خطوط تلفن نمی‌توانیم این فعالیت‌های مشاوره‌ای را به مردم ارائه دهیم از این رو با تکیه بر بسترهای فناورانه و در قالب سایت و اپلیکیشن ۴۰۳۰، مردم می‌توانند سؤالات خود را از کارشناسان ما در این مرکز دریافت کنند.

پورحسینی با اشاره به اینکه اولویت ما در این سامانه،  ارائه مشاوره و پاسخ‌گویی به سؤوالات مردم در ارتباط با بیماری کویید ۱۹ است، اظهار کرد: تا این بیماری وجود دارد، با تمام قوا و قدرت در قالب این سامانه به مردم خدمت خواهیم کرد. اما قطعا در آینده، در قالب این سامانه، خدمات مشاوره‌ای به مردم و مخاطبان در خصوص موضوع‌های مختلف از جمله اعتیاد، ایدز، سلامت روان، سلامت جسم و… خواهیم داد اما طبیعتا در حال حاضر اولویت ما بیماری کرونا است.

همکاری مشترک وزارت بهداشت و ستاداجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راه‌اندازی و تقویت سامانه ۴۰۳۰ ستودنی است

همچنین در این بازدید، دکتر سیما لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از حضور در مرکز سامانه پاسخگویی« ۴۰۳۰» گفت: بسیار خوشحالم که امروز به اتقاق تیمی از وزارت بهداشت با حضور در مرکز سامانه پاسخگویی «۴۰۳۰» از نزدیک شاهد تلاش و فعالیت‌های عزیزان در این مرکز هستم. کاربران این مرکز متعهدانه و دلسوزانه پاسخگوی سؤالات مردم در خصوص بیماری کرونا هستند. باعث خوشحالی و افتخار است که « سامانه پاسخگویی ۴۰۳۰» از بدو شیوع بیماری کرونا در تاریخ پنجم اسفند ماه ۹۸ شروع به کار و فعالیت کرد و همکاری مشترک وزارت بهداشت با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در تقویت این سامانه، مایه خرسندی و افتخار است.

وی اظهار کرد: از بدو راه‌اندازی این سامانه تاکنون، ۲۱ میلیون و ۲۹۰ هزار سؤال مردم در حوزه بیماری کویید ۱۹  از اقصی نقاط کشور توسط کاربران این سامانه پاسخ داده شده است و یکی از نکات مهم این سامانه این است که  سامانه «۴۰۳۰ » طوری طراحی شده است  که همزمان قابلیت پاسخگویی به ۲۲۰۰ نفر از مخاطبان را دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در اوج بیماری کرونا و در اوایل اسفند ماه، این سامانه روزانه پاسخگوی ۷۰۰ هزار سؤال مردم در ارتباط با بیماری کرونا بود، خاطرنشان کرد: اکنون به طور متوسط روزانه ۶۰ تا ۷۰ هزار سؤال مردم، از طریق سامانه ۴۰۳۰ توسط کاربران مربوطه پاسخ داده می‌شود.

لاری با اشاره به اینکه افراد باتجربه و آموزش دیده‌ای به عنوان کاربر در سامانه «۴۰۳۰» به مردم ارائه مشاوره‌های مختلف در زمینه بیماری کرونا می‌کنند، افزود: کاربران این سامانه، به سؤالات مردم در ارتباط با بیماری کرونا با دقت خاصی پاسخ می‌دهند و این پاسخگویی بر مبنای حفظ روحیه و روان افراد است. در واقع کاربران در حین پاسخگویی به  سؤالات مردم در زمینه بیماری کووید ۱۹ ، بحث روحیه و روان افراد را مدیریت می‌کنند و در صورتی که افراد دارای علائم مشکوکی باشند، آنها را به نزدیک‌ترین « مراکز خدمات سلامت ۱۶ یا ۲۴ ساعته کرونا»، هدایت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مهمترین خصوصیت این سامانه و در واقع خروجی آن، فعالیت بهورزان و مراقبان بهداشت است، خاطرنشان کرد:  بهورزان و مراقبان بهداشت، افرادی را که دارای علائم بیماری کرونا هستند را درصد می‌کنند و پیگیری وضعیت آنها هستند. بهورزان و مراقبان بهداشت بعد از پی‌بردن به مشکوک بودن افراد به بیماری کرونا، با آنها تماس می‌گیرند و راهنمایی‌ها و مراقبت‌های لازم انجام می‌شود و این کار بسیار ارزشمند و ستودنی است.

فعالیت سامانه ۴۰۳۰ در ایام بازگشایی دانشگاه‌ها، مدارس، فعالیت‌ هیات‌های عزاداری و برگزاری کنکور مضاعف شد

لاری با اشاره به اینکه فعالیت سامانه «۴۰۳۰» به خصوص در ایام بازگشایی دانشگاه‌ها، بازگشایی مدارس، کنکور، ماه محرم و فعالیت هیات‌های عزاداری، بیشتر شده است، گفت: زمانی که پیک و اوج بیماری کرونا در هر استانی بیشتر می‌شود و افراد ممکن است دارای علائم این بیماری و به تبع آن نگرانی شود، بار فعالیت این سامانه بیشتر می‌شود و از همین جا قدردان فعالیت‌ها و تلاش‌های این عزیزان در مراکز مختلف سراسر کشور هستیم.

این مقام مسؤول وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تعدادی از کاربران سامانه« ۴۰۳۰» به صورت حضوری در مراکز و مابقی در  منازل خود از طریق اپلیکیشن‏، خدمات مشاوره‌ای به مردم ارائه می‌دهند، خاطرنشان کرد: همین مساله باعث شده است که وسعت خدمات‌دهی به مردم در زمینه مشاوره در ارتباط با بیماری کرونا، در ماه‌های اخیر بیشتر از قبل شود و خوشبختانه اطلاعات مشاوره‌ای کاربران که در اختیار مردم قرار می‌گیرد و همچنین موضوع پروتکل‌های جدید در حوزه مسائل بهداشتی و علمی همگی جدید و به روز شده است و مردم می‌توانند از طریق این سامانه در  ارتباط با بیماری کویید ۱۹، مشاوره‌های رایگان، جدید و به روز شده‌ای دریافت کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه زیرساخت‌های تشکیل سامانه ۴۰۳۰، قوی و بی‌نظیر است، گفت: از  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) که با وزارت بهداشت در زمینه تشکیل و تقویت این سامانه، از هیچ کوششی دریغ نکرد، تشکر می‌کنم و قدردان فعالیت‌های همه همکاران در این سامانه در سراسر کشور هستم. یکی از ویژگی‌های طراحی این سامانه، رایگان بودن هزینه تماس است. به گونه‌ای که تماس با مراکز سامانه «۴۰۳۰» در سراسر کشور، هیچ هزینه‌ای برای مردم و پاسخ دهنده به سؤوالات مردم ندارد و این کار بزرگ و ارزشمندی است که تمام هزینه‌ها تقبل شده است که مردم در شرایط شیوع کرونا، به دور از استرس، بتوانند خدمات مشاوره‌ای خود را از کاربران مراکز دریافت کنند.

لاری با اشاره به اینکه تقویت و گسترش مراکز «سامانه ۴۰۳۰ »در سراسر کشور، بار مراجعات مردم به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را تا حدی زیادی کاهش داده است، اظهار کرد: قطعا مراجعه مردم به بیمارستانها و مراکز درمانی، می‌تواند به شیوع بیماری کرونا کمک کند و مخاطرات زیادی برای مردم ایجد کند، از این رو، راه‌اندازی سامانه «۴۰۳۰»، بسیاری از این مراجعات را کاهش داد.

تلاش در «سامانه ۴۰۳۰» و پاسخگویی کارشناسان به سؤوالات مردم در زمینه بیماری کرونا، نوعی جهاد به شمار می‌رود

وی فعالیت و تلاش در سامانه« ۴۰۳۰ » و پاسخگویی کارشناسان و متخصصان به سؤوالات مردم در زمینه بیماری کرونا را نوعی جهاد در عرصه سلامت تلقی کرد و گفت: بسیاری از افراد بخصوص جوانان ما  در ایام دفاع مقدس و در جنگ با دشمنان، پیشقدم بودند و برای آرامش و امنیت جان و کشور خود تلاش کردند و جان خود را برای سربلندی ایران به خطر گذاشتند اما امروز نوعی دیگر از جهاد را از سوی جوانان‌مان شاهد هستیم و آن جهاد در عرصه سلامت و مبارزه با بیماری کروناست.

او افزود: متخصصان و مشاوران ما در سامانه ۴۰۳۰ که پاسخگوی سؤالات مردم در زمینه بیماری کویید ۱۹ هستند، به نوعی در حال جهاد هستند و در شرایط و موقعیت جنگی در حال مبارزه با بیماری کرونا هستند و خوشبختانه عزیزان ما در مراکز سامانه ۴۰۳۰ با جدیت کار و تلاش خود را انجام می‌دهند و با ارائه مشاوره‌های لازم، کاری می‌کنند که در وهله نخست سلامت‌روان مردم حفظ شود و در عین حال پاسخگوی سؤالات مخاطبان در زمینه بیماری کووید ۱۹ باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از زمان بدو شیوع ویروس کرونا، تاکنون، پزشکان، رزیدنت‌ها و اینترن‌ها در اقصی نقاط کشور متعهدانه و داوطلبانه در مراکز درمانی و بیمارستانی، بر بالین بیماران کرونایی حضور داشته و مشغول مداوای این عزیزان بودند، گفت: بار اصلی فعالیت در مراکز درمانی و بیمارستانها، بر دوش جوانان، رزیدنت‌ها و اینترن‌ها است و هیچ کدام، از فعالیت و خدمت به مردم، شانه خال نکردند. من معتقدم این فعالیت جهادگونه در عرصه سلامت در ایام کرونا ، کم از خدمت در  میدان جنگ تحمیلی نداشت.

لاری با بیان اینکه مدت زمان زیادی تا پایان دولت تدبیر وامید وجود ندارد، اظهار کرد: فرصت کمی تا پایان فعالیت این دولت وجود دارد و ما در وزارت بهداشت وظیفه داریم در مسیر رشد و پیشرفت کشور، تحقق اهداف سلامت و خدمت به مردم، ریل‌گذاری‌های لازم را انجام دهیم تا دولت بعدی بتواند در بستر این ریل‌گذاری، خدمات ارزنده‌ای به مردم داشته باشد.

در پایان این بازدید سخنگوی وزارت بهداشت و هیات همراه با عده‌ای از دانشجویان و نخبگان دانشگاه‌های سراسر کشور که با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در قالب تفاهمنامه‌ای، مشغول ساخت گجت‌های هوشمند سلامت هستند، دیدار کرد و دقایقی با آنان به گفت وگو پرداخت.

سامانه« پاسخگویی ۴۰۳۰» با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت بهداشت از پنجم اسفند سال گذشته با شیوع بیماری کرونا راه‌اندازی شده است و روزانه به صورت تلفنی و از طریق اپلیکیشن، پاسخگوی سؤوالات مختلف مردم در زمینه پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا است. با توجه به پیامدهای بیماری کرونا بر سلامت عمومی و لزوم پاسخ به سؤالات مکرر خانواده‌ها در خصوص موضوعات تغذیه‌ای برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در دوره‌های مختلف زمانی قبل از ابتلا به بیماری، در دوران بیماری کووید ۱۹ و پس از بهبودی (نقاهت)، نحوه مصرف مکمل‌های مورد نیاز گروه‌های مختلف سنی و فیزیولوژیک و رعایت ایمنی مواد غذایی و … سامانه مشاوره ۴۰۳۰ با همکاری وزارت بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) راه‌اندازی شد.

از جمله خدمات این سامانه می‌توان به ارائه مشاوره‌های تغذیه‌ای، مشاوره‌های روانشناسی و پاسخ‌گویی به سؤوالات پیرامون کرونا اشاره کرد؛ اکنون حدود هفت ماه از راه‌اندازی این سامانه می‌گذرد، سامانه‌ای که بلافاصله پس از شیوع کرونا در کشور برای پاسخگویی بهتر به سؤالات مردم به کمک سامانه پاسخگویی ۱۹۰ وزارت بهداشت آمد./ انتهای پیام

برای دریافت گزارش تصویری این خبر اینجا کلیک کنید

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *